Nota de premsa “Salvem el centre”

0
Salvem_el_centre_01

ÈXIT DE PARTICIPACIÓ A LA CONCENTRACIÓ DE L’OPCIÓ C A LA GARRIGA TAMBÉ LA COMISSIÓ JA PREPARA LES PROPERES ACCIONS

Aquesta tarda s’ha dut a terme la primera concentració organitzada per la Comissió Salvem el Centre. La reivindicació que la Comissió recull en el seu manifest ha estat seguida pels nombrosos garriguencs i garriguenques que s’han aplegat a la plaça de l’Església.

Després d’haver fet la lectura del seu manifest, la Comissió ha explicat la seva Opció C: aturar l’inici de les obres del centre i reclamar a l’equip de govern que destini les subvencions obtingudes a reparar les infrastructures del centre (clavegueram, connexions elèctriques i les canonades), així com la millora de la mobilitat dels ciutadans pel carrer Banys i pel carrer Calàbria. Dins de l’Opció C es descarten les intervencions estètiques a la plaça de l’Església i la plaça de Can Dachs i es reclama que es mantinguin els elements històrics garriguencs (sauló i llambordes). La concentració ha comptat amb la participació dels timbalers de la Garriga i del vallesà Ciscu Margenat.

La Comissió també ha anunciat els propers actes i mobilitzacions: ha cridat a la participació a l’acte informatiu del dimarts 15 de juny al Patronat  (organitzat per l’equip de govern) i ha anunciat les properes concentracions a la plaça de l’Església: dissabte 19 de juny a les 12 del migdia (amb vermouth inclòs) i dissabte 26 de juny a les 19 h. La comissió ha acabat l’acte afirmant que no defallirà en la reivindicació del centre com a espai dels ciutadans i ciutadanes garriguencs. 

Per a més informació podeu escriure a: salvemelcentre@gmail.com o bé consultar el blocque ja està actiu: http://www.salvemelcentre.blogspot.com.

MANIFEST:

COMISSIÓ SALVEM EL CENTRE
MANIFEST A FAVOR DE L’OPCIÓ C!
Avui, som aquí per defensar el centre del nostre poble i per expressar
la nostra opinió.
Tal com ja va succeir a la ciutat de Barcelona, la ciutadania
garriguenca vol expressar el seu descontent perquè la reforma del
centre que el nostre consistori proposa no ens agrada. La Comissió
Salvem el Centre, recull bona part de les esmenes i dels sentiments
que existeixen en contra d’aquesta rehabilitació. Per això defensem
l’Opció C a la Garriga també!
Volem posposar l’inici de les obres de la reforma del centre i
reclamem que s’iniciï un procés de reflexió que ens permeti decidir
quin és el centre que volem pel nostre poble.
Tot i això afirmem ben clar que l’Opció C no és una esmena a la
totalitat, sinó una esmena al procés que s’ha seguit i a una part del
resultat que es proposa. No és cap postura immobilista que s’oposi a
qualsevol canvi. Som conscients que el centre del poble necessita
millores i per tant, convé fer una reforma. El clavegueram, les
connexions elèctriques i les canonades requereixen intervencions i
reparacions, així com la millora de la mobilitat dels vianants dels
carrers Banys i Calàbria, però entenem que aquesta actuació no ha
d’implicar el canvi estètic que es proposa ni la plaça de l’Església, ni
la plaça de Can Dachs.
Per això:
-En primer lloc, volem afirmar i denunciar que la reforma del centre
de la Garriga no ha tingut en compte cap tipus de procés participatiu
que permetés els veïns i veïnes del poble i els comerciants opinar
sobre els canvis i sobre les opcions que el projecte contempla. El
centre és de tots i per això volem dir-hi la nostra!
-En segon lloc, volem fer palès que la reforma del centre de la
Garriga no respecta els elements històrics de la nostra vila. El sauló i
les llambordes són part de l’estètica del nostre poble i són part de la
nostra herència patrimonial. No entenem com es poden esborrar del
mapa i creure, alhora, que se’n conserva o reforça la identitat. La
identitat dels llocs és un diàleg recíproc de les persones amb el seu
paisatge. Les places en són un paradigma.
Sabem que els canvis en la fisonomia urbana de pobles i ciutats són
inevitables. Ara bé, han de ser el resultat d’un procés gradual, raonat
i pactat que cada generació adapta a les seves necessitats. Intervenir
bruscament en els paisatges és fer-ho també en la memòria i en els
records de la gent i, per això, aquests canvis no es poden percebre ni
com un caprici estètic dels vaivens momentanis o conjunturals ni molt
menys com una imposició.
-En tercer lloc, denunciem que la reforma del centre no té en compte
la crisi econòmica que pateix el nostre país. Ara no és el moment de
fer una despesa tan gran en un àmbit tan reduït del nostre poble. Ara
que arreu s’imposa una tendència a l’estalvi i a la retallada no cal
malgastar els diners en despeses inoportunes que només es defensen
per la via de l’estètica. Un bon exemple d’això és el que es proposa
fer a la plaça de Can Dachs. Creiem que també cal tenir en compte
que segons els plans de reducció del dèficit públic de Rodríguez
Zapatero, a partir del gener del 2011 els ajuntaments no podran
demanar crèdit. Per tant, qualsevol operació esdevé doblement
arriscada. Tot i això, és cert que el centre de la Garriga necessita
reformes però aquestes no impliquen fer despeses supèrflues. Per
això, i tenint en compte que les subvencions que l’ajuntament ha
rebut poden canviar la finalitat creiem que cal repensar el projecte.
Per això, reclamem a l’equip de govern que:
– Aturi l’inici de les obres i endegui un procés de reflexió i
participació real amb els afectats.
– Tingui en que compte les necessitats reals del centre del poble i
no faci despeses innecessàries.
– Mantingui els elements històrics del centre del poble.
– Repensi el moment just per fer aquestes obres.
– Adopti l’opció C i per tant, recondueixi el pressupost total per
arreglar les infraestrucutures de clavegueram i canalitzacions
de serveis malmesos i la pavimentació dels carrers Banys i
Calàbria.
Mentrestant, la Comissió es compromet a:
– Continuar sensibilitzant els garriguencs i garriguenques sobre la
necessitat de plantar cara a aquesta reforma.
– Continuar impulsant accions de protesta. Dissabte 19 i dissabte
26 ens tornarem a trobar a la plaça de l’Església.
– Facilitar un procés de reflexió amb tots els afectats.
Sabem que l’equip de govern vol avançar amb aquesta reforma i que
el camí no serà fàcil. Però no defallirem en l’intent d’aturar l’inici
d’aquestes obres i no defallirem en la defensa del centre de la
Garriga.
Perquè volem participar-hi!
Perquè ara no és el millor moment!
Perquè volem conservar les places!
I, sobretot, perquè el centre també és nostre! Opció C a la Garriga
també!

COMISSIÓ SALVEM EL CENTREMANIFEST A FAVOR DE L’OPCIÓ C!

Avui, som aquí per defensar el centre del nostre poble i per expressar la nostra opinió.Tal com ja va succeir a la ciutat de Barcelona, la ciutadania garriguenca vol expressar el seu descontent perquè la reforma delcentre que el nostre consistori proposa no ens agrada. La Comissió Salvem el Centre, recull bona part de les esmenes i dels sentiments que existeixen en contra d’aquesta rehabilitació. Per això defensem l’Opció C a la Garriga també! Volem posposar l’inici de les obres de la reforma del centre i reclamem que s’iniciï un procés de reflexió que ens permeti decidir quin és el centre que volem pel nostre poble.Tot i això, afirmem ben clar que l’Opció C no és una esmena a la totalitat, sinó una esmena al procés que s’ha seguit i a una part del resultat que es proposa. No és cap postura immobilista que s’oposi a qualsevol canvi. Som conscients que el centre del poble necessita millores i per tant, convé fer una reforma. El clavegueram, les connexions elèctriques i les canonades requereixen intervencions i reparacions, així com la millora de la mobilitat dels vianants delscarrers Banys i Calàbria, però entenem que aquesta actuació no ha d’implicar el canvi estètic que es proposa ni la plaça de l’Església, ni la plaça de Can Dachs.

Per això:

-En primer lloc, volem afirmar i denunciar que la reforma del centre de la Garriga no ha tingut en compte cap tipus de procés participatiu que permetés els veïns i veïnes del poble i els comerciants opinar sobre els canvis i sobre les opcions que el projecte contempla. El centre és de tots i per això volem dir-hi la nostra!

-En segon lloc, volem fer palès que la reforma del centre de laGarriga no respecta els elements històrics de la nostra vila. El sauló i les llambordes són part de l’estètica del nostre poble i són part de la nostra herència patrimonial. No entenem com es poden esborrar del mapa i creure, alhora, que se’n conserva o reforça la identitat. La identitat dels llocs és un diàleg recíproc de les persones amb el seu paisatge. Les places en són un paradigma. Sabem que els canvis en la fisonomia urbana de pobles i ciutats són inevitables. Ara bé, han de ser el resultat d’un procés gradual, raonat i pactat que cada generació adapta a les seves necessitats. Intervenir bruscament en els paisatges és fer-ho també en la memòria i en elsrecords de la gent i, per això, aquests canvis no es poden percebre ni com un caprici estètic dels vaivens momentanis o conjunturals ni molt menys com una imposició.

-En tercer lloc, denunciem que la reforma del centre no té en compte la crisi econòmica que pateix el nostre país. Ara no és el moment de fer una despesa tan gran en un àmbit tan reduït del nostre poble. Ara que arreu s’imposa una tendència a l’estalvi i a la retallada no cal malgastar els diners en despeses inoportunes que només es defensen per la via de l’estètica. Un bon exemple d’això és el que es proposa fer a la plaça de Can Dachs. Creiem que també cal tenir en compte que segons els plans de reducció del dèficit públic de Rodríguez Zapatero, a partir del gener del 2011 els ajuntaments no podran demanar crèdit. Per tant, qualsevol operació esdevé doblement arriscada. Tot i això, és cert que el centre de la Garriga necessita reformes però aquestes no impliquen fer despeses supèrflues. Per això, i tenint en compte que les subvencions que l’ajuntament ha rebut poden canviar la finalitat creiem que cal repensar el projecte.

Per això, reclamem a l’equip de govern que:

– Aturi l’inici de les obres i endegui un procés de reflexió iparticipació real amb els afectats.

– Tingui en que compte les necessitats reals del centre del poble ino faci despeses innecessàries.

– Mantingui els elements històrics del centre del poble.

– Repensi el moment just per fer aquestes obres.

– Adopti l’opció C i per tant, recondueixi el pressupost total per arreglar les infraestructures de clavegueram i canalitzacions de serveis malmesos i la pavimentació dels carrers Banys i Calàbria. Mentrestant, la Comissió es compromet a:

– Continuar sensibilitzant els garriguencs i garriguenques sobre la necessitat de plantar cara a aquesta reforma.

– Continuar impulsant accions de protesta. Dissabte 19 i dissabte 26 ens tornarem a trobar a la plaça de l’Església.

– Facilitar un procés de reflexió amb tots els afectats. Sabem que l’equip de govern vol avançar amb aquesta reforma i que el camí no serà fàcil. Però no defallirem en l’intent d’aturar l’inici d’aquestes obres i no defallirem en la defensa del centre de la Garriga.

Perquè volem participar-hi!

Perquè ara no és el millor moment!

Perquè volem conservar les places!

I, sobretot, perquè el centre també és nostre!

Opció C a la Garriga també!

 

Article anteriorReflexions entorn la rehabilitació del centre
Article següentLa comissió “Salvem el Centre” omple la plaça de l’Església
Hola! Sóc La Garriga Digital.cat! Aquest és el meu número de telèfon, per si tens alguna cosa a dir-me: 698 578 064. Si vols, també em pots escriure un Whatsapp :)

FER UN COMENTARI

Introduïu el vostre comentari.
Introduïu el vostre nom aquí

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.